Imię: Milana
Nazwisko: Radičová
Język urzędowy: Słowacki
Charakter:
Słowacja jest naprawdę bardzo miłą osobą o dobrym sercu. Zwykle woli unikać ostrych konfrontacji twarzą w twarz a w jeśli dojdzie do walki to ona na pewno nie weźmie w niej udziału z własnej woli. Wybierze raczej szybką ewakuację. Jednak tchórzem nie jest. Co to, to nie. Po prostu nie szuka guza, ale jeśli sytuacja ją do tego zmusza potrafi być odważną, wspaniałą wojowniczką. Wystarczy dać jej mały powód by z porywu serca wyrwała siłą to co jej się należy. Troszczy się o ludzi wokół siebie i ciągle pracuje nad swoją lekkomyślnością. Gdyby tego nie robiła to naraziłaby na niebezpieczeństwo zarówno ich, jak i siebie. Nienawidzi wulgarnego zachowania. Sama jest spokojna i łagodna, ale jeśli ktoś ją zdenerwuje (co jest szczególnie trudne) potrafi być bardzo szorstka i sarkastyczna. Nie toleruje także osób zanadto zapatrzonych w siebie. Wychodzi z założenia, że w pierwszej kolejności należy przejmować się dobrem bliskich, a dopiero później można myśleć o podwyższeniu komfortu swojego życia. Uwielbia spędzać czas z Czechami i obserwować naturę, którą ceni bardzo wysoko. Ma fioła na punkcie ekologii. Dlatego, że natura zawsze zajmowała szczególne miejsce w jej sercu. Kocha się dobrze bawić i pielęgnuje w sobie wewnętrzne dziecko. Często spędza czas próbując nowych rodzajów żywności, które sama przygotowuje. Według niej to świetna zabawa. Prawie zawsze zaczyna swoje wypowiedzi wyrazem „Chyba” czym daje do zrozumienia, że tak naprawdę wcale nie jest przekonana. Jest ostrożna, cierpliwa i czuła. Na ogół subtelnie daje ludziom do zrozumienia, że ich zachowanie odbiega od normy. Ostra staje się dopiero w szczególnie beznadziejnych przypadkach. Słowacja to osoba odpowiedzialna za swoje zachowanie i optymistyczna. Tylko nieraz zdarza jej się być trochę nietaktownym. Nad tym też pracuje, dzięki czemu udaje jej się nieraz w porę ugryźć w język. Jest dobra w sportach zimowych. Szczególnie upodobała sobie jazdę na nartach. Ponadto ma przecież zadatki na dobrą nauczycielkę więc jeśli ktoś marzy by nauczyć się jeździć jak mistrz, ona jest właściwą osobą, do której należy się zwrócić.
Dokładny opis wyglądu postaci:
Jest drobną osóbką o jasnych włosach, podobnych odcieniem do Polski. Na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jakby były krótkie ale wcale tak nie jest. Co prawda, są one mocno wystrzępione zaraz przy głowie ale z przodu, po lewej stronie znajduje się partia włosów dużo dłuższych od pozostałych, bo sięgają one aż do połowy pleców. Zwykle wiąże je w kucyk lub zaplata warkocz. Ta oryginalna fryzura świadczy również o wyjątkowości jej właścicielki. Resztę można wyczytać ze szczerych, zielonych oczu, oraz przyjemnego uśmiechu, który często gości na jej twarzy. Nie jest tak niska jak Liechtenstein ani zbyt wysoka. Odcień jej skóry jest taki jak u innych krajów słowiańskich. Porusza się zwykle cichym, niepewnym krokiem a jeśli chodzi o ubiór to słowiańskie stroje ludowe są czymś co jej się oczywiście bardzo podoba. Uwielbia te długie, wielobarwne spódnice i sukienki, ręcznie zdobione kamizelki, a pod spodem białe bluzeczki. Nosi je z dumą nawet jeśli inni krytykują jej styl i uznają go za staromodny. Trzeba przyznać, ze nawet jeśli Słowacja nie zakłada stroju ludowego, a na co dzień nie ubiera się odświętnie, to jej styl właśnie taki jest.
Historia:
Tereny zachodniej i południowej Słowacji od epoki żelaza zamieszkiwali Celtowie. W późniejszym czasie ziemiami słowackimi zawładnęły plemiona germańskie, wciąż jednakże istniały skupiska celtyckiej ludności na terenach peryferyjnych. Słowackie ziemie pozostawały w rękach Germanów aż po czasy wielkiej wędrówki ludów, kiedy to wyludniły się na skutek wojny Gepidów z Longobardami.
II wieku na terenach dzisiejszej Słowacji powstało Księstwo Nitrzańskie. W 833 roku zostało podbite przez Mojmira I i odtąd aż do 906 roku obszar ten wraz z Czechami i Morawami tworzył państwo wielkomorawskie. To, oprócz XX wieku, jedyny okres w historii kraju, gdy był on związany administracyjnie z Czechami. Od 1001 lub 1003 roku, tereny Słowacji należały do Polski, po czym zostały podbite przez Królestwo Św. Stefana. Od tego czasu stanowiły część Węgier. Słowacja nie miała szans aby uwolnić się spod panowania Węgier i odzyskań niepodległość. Udało jej się to dopiero przy rozpadzie wspólnego państwa Habsburgów. Słowacja połączyła się wówczas – niezupełnie dobrowolnie i świadomie – z Czechami tworząc Czechosłowację.
Po układzie monachijskim z1938r. uzyskała szeroką autonomię w ramach Czechosłowacji. W latach 1939-45 formalnie pozostawała niepodległym państwem, w rzeczywistości uzależniona była jednak od III Rzeszy. Musiała się jednak zrzec na korzyść Węgier swych terytoriów na południu.
Słowacja wzięła udział w ataku na Polskę w 1939 roku jako sojusznik III Rzeszy. Po upadku Polski w nagrodę Słowacja uzyskała kilkanaście wsi na Spiszu i na Orawie. 29 sierpnia 1944 wybuchło Słowackie Powstanie Narodowe, które trwało kilka miesięcy. Po jego stłumieniu przez wojska niemieckie dalsze partyzanckie walki trwały do końca wojny.
W 1945 tereny Słowacji wróciły do federacji z Czechami na tych samych zasadach co przed 1938. W 1968 w wyniku reform „praskiej wiosny” rozszerzono autonomię Słowacji. Pokojowy podział Czechosłowacji na dwa samodzielne państwa nastąpił 1 stycznia 1993.
Dziś Słowacja jest republiką i należy do Unii Europejskiej, NATO oraz do strefy euro.
Przydatne wyjaśnienia:
-Obchodzi urodziny 1 stycznia w Dzień Powstania Republiki Słowackiej, który jest świętem narodowym.
-Jej ulubionym kwitem jest szarotka alpejska. Jednocześnie jest to kwiat najdłużej chroniony na jej ziemiach. Po co miałaby go zabierać do domu skoro i tak więcej czasu spędza w górach?
-Bardzo dużą wagę przywiązuje do ekologii. Troszczy się o środowisko niemal na każdym kroku.
Relacje z innymi państwami:
Czechy- Słowację i Czechy łączy bardzo bliska relacja, od czasu kiedy stali się jednym państwem na pewien okres czasu. Po podziale nadal troszczą się o siebie wzajemnie i spędzają razem masę czasu. Słowacja jest starsza niż Czechy ale Czechy nie chce tego przyznać. Upór... za tą cechą Czech Słowacja szczególnie nie przepada.
Węgry- Kiedy Węgry weszła do Europy to właśnie Słowacja pomoła jej znaleźć miejsce, w którym mogłaby przebywać. Uczyła Węgierkę wszystkiego o gospodarce i rolnictwie a w zamian ona uczyła ją walczyć. Do XVIII wieku były najlepszymi przyjaciółkami. Jednak ich relacje szybko się pogorszyły. Po wyzwoleniu spod panowania Imperium Osmańskiego Węgry nagle zaczęła być paranoikiem, myśląc, że Słowacja, Rumunia i inne kraje, z którymi mieszkała będą chciały zagarnąć ją dla siebie. Zaczęła ich karać za każdy drobiazg. Głównie zmuszała ich do używania języka węgierskiego. Zabraniała im mówić w językach ojczystych. Słowacja wychodziła na tym najgorzej, ponieważ mieszkała z Węgrami najdłużej i była z nią blisko. Raz Węgierka zarzuciła jej nawet, że nie jest prawdziwym krajem tylko jej częścią, która nie powinna istnieć. W 1918 r. uciekła wraz z Czechami i stworzyły jedno państwo. Dziś ich stosunki są już lepsze, chociaż Słowacja nadal wierzy, że Węgry chce dla siebie jej ziemie.
Polska- Brat Słowacji i Czech. Mimo, że podczas drugiej wojny światowej mieli kryzys, dziś ich stosunki wyglądają znacznie lepiej. Słowacja bardzo często mówi, że Polska jest dziwny ale zaraz potem dodaje, że w sposób pozytywny. Ich kraje oddzielają Tatry. Ona, Czechy i Polska często wybierają się tam na piesze wycieczki. Czechy prawie zawsze ma jakiś wypadek i Słowacja z Polską muszą ją ratować. W Słowacji popularny jest nawet pewien żart „Słowak i Polak wybrali się w Tatry. Nagle dostrzegli, że znajdują się w pobliżu śnieżnego stoku. Wtedy Słowak na to: Nie mówmy o tym Czechowi bo najpewniej spadnie lawina.”
Austria- Wiadomą rzeczą jest, że Słowacja ma z nim raczej trudną relację. W końcu ogłosiła niepodległość i uciekła od Austrii i Węgier żeby stworzyć wspólne państwo z Czechami. Słowacja najwyraźniej nienawidzi jego charakteru ale podziwia dom i bogactwo.
Słowenia- Kuzyn/Kuzynka Słowacji. Ze względu na to, że ich nazwy brzmią podobnie i mają podobne flagi, zdarza się, że inne kraje w jakiś sposób mylą ich ze sobą. Chociaż wizualnie różnią się kilkoma.. szczegółami. Zwłaszcza Słowenia czuje się z tym nieswojo.
Ciekawostki:*
-Najwięcej turystów odwiedzających piękne ziemi Słowacji przyjeżdża z Czech, Polski i Niemiec.
-Język słowacki jest nazywany "słowiańskim esperanto", ponieważ jest całkiem dobrze rozumiany przez wszystkich Słowian
-Słowacja jest centrum Europy! Tu znajduje się geograficzny środek Europy.
-Celtowie są pierwszym ludem zamieszkującym na terenie dzisiejszej Słowacji w okresie od 450 r. p.n.e. aż do początków I tysiąclecia.
-Pierwszą kobietą pełniącą funkcję premiera Słowackiej Republiki została Iveta Radičová
-Mennica miejska w Kremnicy założona w roku 1328 jest najstarszą działającą nieprzerwanie mennicą na Słowacji i jedną z najstarszych na świecie.
-Zegar astronomiczny w Starej Bystrzycy przedstawia Matkę Boską od Siedmiu Boleści, patronkę Słowacji. Jest to najdokładniejszy tego typu zegar na świecie.
Ostatnio zmieniony przez Słowacja dnia Nie Kwi 28, 2013 11:07 am, w całości zmieniany 1 raz